24. 06. 1942

Den, kdy byly vypáleny Ležáky

Tragický příběh ležáckého údolí, které v roce 1942 pykalo za pomoc výsadkářům z Británie. Zajímavost: nacistická důslednost naštěstí nebyla stoprocentní. Ležácký mlýn, ve kterém se schovával parašutista s vysílačkou, totiž – na rozdíl od zbylých domů v údolí – katastrálně patřil k mnohem větší obci Dachov. Nacisté se nakonec “spokojili” s vyhlazením Ležáků a dachovští přežili.

Pro komplexnější pohled na nejtemnější období našich novodobých dějin se můžete podívat na reportáž o atentátu na R. Heydricha ZDE a také na reportáž o vyhlazení Lidic ZDE.

Autor: Martin Krušina, střih: Vladimír Šimek

V reportáži jsou použity ukázky z filmu Ležáky 42 (Triton Film, 2010) a reprodukce z knihy Křižovatky času – Ležáky v datech (Jarmila Doležalová ml., 2007).

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.