27. 06. 1950

Den, kdy byla popravena Milada Horáková

Několik zajímavostí týkajících se dr. Milady Horákové: V době věznění v terezínské Malé pevnosti obývala jednu dobu i celu, kde byl před svou smrtí vězněn Gavrilo Princip – sarajevský vrah nástupníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. V letech 1949-1950 zase sdílela celu na Pankráci se Zdenou Mašínovou (matkou bratří Mašínů). Ta pak vydala svědectví o týrání Milady Horákové. Málo se také ví, že Milada Horáková stála v roce 1947 u zrodu časopisu Vlasta – dlouhá desetiletí nejčtenějšího ženského magazínu u nás. A konečně: příliš se nemluví ani o tom, že po vynesení rozsudku nad celou skupinou byla organizována další velká vlna petic, které protestovaly proti “příliš mírným rozsudkům”… V reportáži jsou použity záběry z dokumentárního filmu Případ Dr. Horáková natočeného Československou televizí v roce 1990.

Autor: Pavel Zuna a Martin Krušina, střih: Vladimír Šimek

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.