28. 06. 1988

Den tragédie na leteckém dni v Ramsteinu

Jak už bylo naznačeno v reportáži, nejtragičtější leteckou přehlídkou, co se počtu obětí týče, byla akce na letišti Sknyliv nedaleko Lvova na Ukrajině. Tam se 27. července 2002 zřítil mezi diváky Suchoj SU-27 ukrajinských akrobatů a zabil 77 lidí. Oba piloti stroje se včas stačili katapultovat a oba přežili. Tvrdili, že jejich letadlo (které letělo příliš nízko, škrtlo křídlem o zem a vřítilo se mezi diváky) mělo špatné mapové podklady, nicméně vina byla svalena výlučně na piloty a oba dostali mnohaleté tresty vězení (jeden z nich byl loni propuštěn). Na leteckém dni tehdy bylo „jen“ 10 tisíc diváků, videozáznamy z tragédie nebyly tak četné a expresivní jako v případě Ramsteinu, možná i proto ramsteinská tragédie je dodnes známější.  
   

Zajímavost č. 2:
Legenda říká, že podle americké základny Ramstein se pojmenovala i známá německá kapela (do slova si ovšem přidala jedno „m“ navíc). Také jejich první složená píseň, Rammstein, pojednává o tragédii: zpívá se v ní o hořících lidech, plamenech a mrtvých dětech. Skupina ji zařadila na debutové album Herzeleid (1995) a objevila se i na soundtracku k filmu Lost Highway (1997) od Davida Lynche. Nicméně kytarista kapely Richard Kruspe tvrdí, že název pro celou kapelu (v překladu něco jako „Kamenné beranidlo“) měl vymyšlený ještě před neštěstím.

Autor: Martin Krušina
Střih: Vladimír Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


 
 

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.