28. 06. 1950

Den, kdy Severní Korea dobyla Soul

O severokorejském režimu Kim Ir-sena, v němž po jeho synovi Kim Čon-ilovi dodnes pokračuje i jeho vnuk Kim Čong-un, asi nemá nikdo ani ty nejmenší iluze. Už méně se však ví, že v době korejské války se dopouštěla hrůzných zločinů i druhá strana. Režim prezidenta Li Syn-mana nechal po vypuknutí války bez soudu popravit desítky tisíc politických vězňů, kteří byli podezřelí ze spolupráce či sympatizování s komunistickým režimem na severu.
Zajímavý je také osud generála Douglase MacArthura, hrdiny 2.světové války v Tichomoří, který původně vojskům OSN velel. Po úspěšné ofenzivě na jaře 1951 naléhal na prezidenta Harryho Trumana, aby jeho vojska znovu postupovala dál na nepřátelské území a rozšířila válku do Číny – a to i za pomoci jaderných zbraní, bude-li to nutné. Truman tušil, že by to vedlo ke konfrontaci se Sovětským svazem a pravděpodobně i jaderné 3.světové válce, a proto MacArthura odvolal. Ten se vrátil do Washingtonu a v Kongresu pronesl emotivní projev na rozloučenou, z nějž je dodnes známý výrok: „Staří vojáci neumírají, ale mizejí. A stejně tak uzavírám svou vojenskou kariéru a mizím i já…“

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Martin Šašek

Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.