25. 06. 1876

Den bitvy u Little Bighornu

Bitva u Little Bighornu byla jen částí Siouxských válek. Ty probíhaly od začátku 50. let 19. století až do roku 1877, kdy náčelník Splašený kůň kapituloval a odešel se svými lidmi do rezervace vyhrazené indiánům. Součástí Siouxských válek byly tři největší bitvy: bitva u Fort Kearny, zvaná „Fettermanův masakr“, bitva u Rosebudu a právě bitva u Little Bighornu.

Padlí vojáci byli pohřbeni přímo na místě bitvy a v roce 1881 tam byl postaven památník. V roce 1946 byla lokalita vyhlášena národním monumentem jménem Custer Battlefield. Teprve v roce 1991 došlo k oficiálnímu přiznání, že památník patří zde padlým indiánům, proto bylo místo následně přejmenována na Little Bighorn. Je zde menší muzeum se stálou expozicí o boji indiánů proti bělochům.

Video o masakru indiánů u Wounded Knee můžete zhlédnout
ZDE.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na
Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Jakub Klingohr
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.