05. 06. 1967

Den, kdy začala šestidenní válka

Do reportáže už se nevešel zahraničně-politický aspekt celé války. V kostce: ještě začátkem 60. let byla hlavním izraelským spojencem Francie. Po uzavření dohod, které ukončily její válku v Alžírsku, se však od Izraele odklonila. Podpora USA v té době ještě nebyla zdaleka tak silná jako v pozdějších letech.

Naopak režim egyptského prezidenta Násira měl silnou podporu v Sovětském svazu. Totéž se dá říci i o režimu v Sýrii.

Izraelské vítězství výrazně posílilo americkou pozici v regionu. Ukázalo se, že Sovětský svaz nemá na Izrael žádné páky – a to ani prostřednictvím arabských států. Izrael se tak po válce podstatně více přiklonil k USA a z obou zemí se ke značné nelibosti arabského světa stali hlavní spojenci. Silně oslabené režimy v Egyptě a Sýrii se naopak dostaly do ještě větší závislosti na SSSR, bez jehož pomoci a dodávek zbraní by po neúspěšné válce pravděpodobně dlouhodobě nepřežily.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.