10. 06. 1942

Den, kdy byly vyhlazeny Lidice

Vyhlazení Lidic bylo jediným případem genocidy, ke kterému se nacisté během 2. světové války oficiálně přiznali, dokonce se jím i chlubili. Také se Lidice po válce dostaly vysoko na seznam důkazního materiálu při Norimberském procesu s nacistickými vůdci. Vyhlazení bylo tak důsledné, že nebyli popraveni pouze všichni přítomní lidičtí muži. Dohledáno bylo i 9 mužů, kteří byli osudné noci mimo Lidice (7 na noční směně, 1 v nemocnici, 1 se několik dní skrýval v lesích) a navíc i 2 chlapci, u kterých bylo při evidenci dětí dodatečně zjištěno, že již překročili 15 let věku. Z dospělých mužů tak tragédii přežil jen František Saidl (synovrah, který zrovna seděl ve vězení a o kterém pojednává také aktuální film) a Josefové Stříbrný a Horák, kteří sloužili u britského letectva.

Autor: Martin Krušina, střih: Vladimír Šimek

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.