21. 06. 1621

Den popravy 27 českých pánů

Poprava 27 českých pánů (pravda, někteří z nich byli Němci) byla nejděsivějším představením, jaké kdy bylo v Praze k vidění. Někdy se píše, že křížů na Staroměstském náměstí by mělo být 28, protože postižených ve skutečnosti byl tento počet. Martin Fruwein z Podolí totiž ještě před popravou spáchal sebevraždu (cestou na výslech se mu podařilo uniknout strážím a vyskočit okna), ani on ale neunikl posmrtnému stětí.

Statistika:
Císařský dvůr vydal zatykač na 90 vůdců povstání. Zhruba třetina mezitím utekla za hranice nebo umřela, nakonec bylo vyneseno 51 rozsudků, z nichž 47 bylo trestu smrti (27 v Čechách, 20 na Moravě). Rozsah a způsob staroměstské exekuce ale vyvolal natolik velký odpor v říši i v zahraničí, že císař od moravských poprav už upustil. O rok později pak vydal „generální pardon“, který omilostňoval všechny dosud nepotrestané účastníky stavovského povstání (vzhledem k tomu, že stačilo v době povstání zastávat jakýkoliv úřad, tak se jednalo o dvě třetiny panstva), nicméně všem byl zabaven majetek.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.