27. 01. 1945

Den osvobození koncentračního tábora Osvětim

V komplexu všech osvětimských táborů zemřelo minimálně 1,1 milionu lidí (960 tisíc židů, 70-75 tisíc Poláků, 21 tisíc Romů, 15 tisíc sovětských válečných zajatců, 10-15 tisíc příslušníků dalších národností – Čechů, Slováků, Němců, Rakušanů, Rusů, Ukrajinců, Bělorusů, Francouzů, Jugoslávců…). Jde o oficiální údaj, ty neoficiální odhady však mluví o daleko větším počtu obětí. Sám bývalý velitel osvětimského tábora Rudolf Höss při Norimberských procesech uvedl, že v osvětimských táborech (kam spadaly tři hlavní tábory poblíž Osvětimi a asi čtyřicítka menších i kilometry vzdálených) zemřely dokonce více než tři miliony lidí. Rudolf Höss byl odsouzen a pověšen v dubnu 1947, a to symbolicky naproti krematoriu v táboře Osvětim I. Většina bývalých osvětimských věznitelů, kterých se tu vystřídalo a válku přežilo skoro sedm tisíc, však potrestána nikdy nebyla…

Ve videu byly použity materiály fotobanky ISIFA.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.
 
Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.