15. 03. 1990

Den, kdy začala vzpoura vězňů v Leopoldově

Zmíněný útěk skupiny vězňů vedené Tiborem Polgárim z Leopoldova 23. listopadu 1991 je jedním z nejhorším trestných činů, jaké se v bývalém Československu odehrály. Kromě šesti zavražděných lidí ještě zločinci těžce zranili dva další dozorce. Přepadeným vzali uniformy a zbraně a při zmateném útěku, kdy se chtěli dostat přes Polsko do Austrálie, celý den prchali kradenými auty a skrývali se v okolí Leopoldova. Je považováno za velké štěstí, že za branami věznice neodpravili další lidi. Povraždění dozorci byli ve věku od 22 do 50 let a brutalita, s jakou byli zabiti, otevřela vážnou společenskou diskusi o znovuzavedení trestu smrti.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor a dramaturg: Pavel Zuna
Střih: Jirka Novák

Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.