16. 03. 1978

Den, kdy byl unesen Aldo Moro

Kdo konkrétně mohl mít na Morově vraždě podíl? Ten seznam je opravdu dlouhý. Mluví se především o:

1) Propaganda Due (P2) – Pravicová zednářská lóže, v níž byla sdružena řada Morových politických odpůrců v křesťanské demokracii.
2) NATO (Operace Gladio) – Gladio byla dlouhodobá tajná operace NATO v Evropě, která měla zabezpečit setrvání jednotlivých zemí v západní sféře vlivu (často za pomoci sporných či nelegálních prostředků). Veřejnost se o ní poprvé dozvěděla až v roce 1990, kdy její existenci přiznal Giulio Andreotti. Jedna z teorií říká, že Moro prozradil při jednom z výslechů operaci Gladio extrémistům z Brigatte Rosse.

3) Italské tajné služby – Mnohé zdroje naznačují, že o únosu, i o místě, kde byl Moro držen, měly italské tajné služby celou řadu informací. Na nejvyšších místech stáli velmi často lidé z P2.

4) USA – Moro byl prý při setkání v USA varován Henry Kissingerem, že američtí republikáni za každou cenu zabrání „historickému kompromisu“ s italskými komunisty

5) Izrael – Spekuluje se, že v polovině 70.let se do Brigatte Rosse infiltrovali agenti Mosadu.

6) Igor Markevič – Podle některých zdrojů řídil ve skutečnosti extremisty z Brigatte Rosse tento ruský (ukrajinský) dirigent a skladatel žijící v Římě

7) Italská křesťanská demokracie – Ať už přímo či nepřímo, politici této strany (Andreotti, Cossiga a další) mají na Morově smrti podíl. Některé teorie hovoří dokonce o tom, že kriminální, extrémně pravicová organnizace Banda della Magliana, neapolská ´Ndrangheta a sicilská Mafie znaly místo Morova vězení. Od kresťansko-demokratických politiků však měly dostat vzkaz, že není zájem na Morově osvobození.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: David Votava
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.