10. 12. 1949

Den Číhošťského zázraku

Ladislav Mácha byl v roce 1963 potrestán stranickou důtkou za mučení a propuštěn z ministerstva vnitra, v roce 1968 byl vzat do vazby pro podezření ze spáchání vraždy. Soud v Příbrami mu však vinu neprokázal. V roce 1998 přesto Máchu soud uznal vinným ze zneužití úřední moci a těžkého poškození na těle, a odsoudil ho na pět let nepodmíněně. O rok později mu městský soud v Praze snížil trest na dva roky nepodmíněně.

Ostatky Josefa Toufara byly v roce 2014 vyzvednuty z ďáblického hromadného hrobu. Zkoumání profilu DNA určilo, že ostatky skutečně patří Josefu Toufarovi s pravděpodobností přesahující 99 procent. 12. července 2015 byl před chrámem v Číhošti uspořádán Toufarův pohřeb se slavnostní mší. Po obřadu byla stříbrná rakev s ostatky uložena do hrobky v hlavní lodi číhošťského chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Jakub Klingohr
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.