11. 12. 1936

Den, kdy abdikoval král Edward VIII.

Wallis a Edward ještě předtím, než se poznali:

Wallis
Wallis Warfieldová nezačala svůj start do života příliš šťastně. Její otec zemřel v témže roce, kdy se narodila, a de facto celé mládí tak musely spolu s matkou spoléhat na podporu příbuzných. V roce 1912 zaplatil šestnáctileté Wallis studium na nejdražší dívčí škole v Marylandu její strýc. Jejím prvním manželem se stal v roce 1916 americký námořní letec Earl Winfield Spencer, který měl ale problémy s pitím, a navíc kvůli svému povolání trávil s manželkou minimum času. To mělo za následek odloučení a následný rozvod v roce 1927. Tou dobou už ale byla Wallis zapletená s Ernestem Aldrichem Simpsonem, který kvůli ní opustil ženu s dcerou a o rok později si Wallis vzal za ženu. V roce 1931 potkává Wallis díky přítelčině sestře Lady Furnessové následníka britského trůnu Edwarda, tou dobou ještě prince z Walesu. Toto zprvu nevinné setkání zapříčiní o 5 let později její druhý rozvod.

Edward
V době, kdy se Edward narodil, byl po svém dědečkovi a otci třetím v pořadí, co se nástupu na trůn týče. Celé mládí se o jeho výuku starali domácí učitelé, ve třinácti pak započal studium na Osborne Naval College, ze které po dvou letech přešel na královskou námořní školu v Dartmouthu. V roce 1910 se ale jeho otec ujal vlády a devět týdnů poté se Edward stal princem z Walesu. Byl donucen předčasně ukončit školu, následně odsloužil tři měsíce coby kadet na bitevní lodi a nastoupil na  Magdalen College v Oxfordu. Tamní výuka se ale pro něj ukázala být příliš náročná, a tak po osmi semestrech odešel bez jakéhokoli titulu. Když v roce 1914 vypukla první světová válka, nastoupil do armády a působil u granátnické stráže. On sám se sice chtěl aktivně účastnit bojů, ale ministr války Horatio Kitchener tuto možnost z obavy o nástupcův život zamítl. Do doby, než se seznámil s Wallis Simpsonovou, vystřídal mnoho milenek a jeho otec, král Jiří V., jednou na jeho adresu poznamenal: „Až jednou zemřu, ten hoch do dvanácti měsíců.sám sebe zničí.”

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Anna Zunová
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


 

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.