14. 12. 1994

Den, kdy v Číně začala stavba přehrady Tři soutěsky

Zajímavost č. 1: Když o kontroverzní stavbě vodního díla Tři soutěsky hlasoval čínský parlament, nastala situace, která v téhle instituci není moc obvyklá. Třetina poslanců totiž byla proti či se hlasování zdržela.

Zajímavost č. 2: Původní plán byl, že elektrárna Tři soutěsky má svým výkonem pokrýt 10 % spotřeby elektrické energie nejlidnatějšího státu světa. V době, kdy však byla dokončena, stačil její výkon pouze na 3 % spotřeby ekonomicky stále rostoucí Číny.

Zajímavost č. 3: Přehrada Tři soutěsky má na délku skoro 660 km, v nejširším místě měří 1,1 km a hluboká je až 170 m. Vodní plocha tu je přes 1000 km2. Výsledná masa zadržované vody je tak obrovská, že dokonce zpomalila rotaci Země. Den se tak prodloužil o 0,06 mikrosekundy.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.
 
Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Jiří Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.