02. 11. 1936

Den, kdy začala vysílat televize

V roce 1936 dospěla technika tak daleko, že britská stanice BBC – do té doby rozhlasová – rozhodla spustit pravidelné televizní vysílání ve vysokém rozlišení. „Pravidelným“ se mínilo každý den alespoň dvě hodiny a „vysokým rozlišením“ obraz, který by měl alespoň 240 řádků. Příběh, jak k tomu došlo, je ale překvapivě zajímavý, o nezvyklé soutěži se víc dozvíte v reportáži. Co se však do ní nevešlo: prvním televizním moderátorem se stal jistý Leslie Mitchell, který uváděl první „talkshow“ svého druhu, Picture Page. Jenže podle tehdejších představ BBC moderátor musel zůstat v anonymitě (říkali mu jen „moderátor-muž“) a všechny rozhovory byly slovo od slova předepsané scénářem. Tudíž se na to nešlo dívat. Leslie Mitchell se však zanedlouho vzbouřil, scénáře začal ignorovat a vybídl hosty, ať mu říkají jménem. Tak vyšel z anonymity a stal se první hvězdou televizní éry.

Autor: Pavel Zuna, Martin Krušina, střih: Vladimír Šimek

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.