04. 11. 1979

Den, kdy začala krize kolem rukojmích v Íránu

Z Teheránu byla rukojmí odvezena nejprve do Alžírska, což bylo gesto ocenění za jeho zprostředkovatelské snahy. Pak osvobození zajatci putovali na americkou základnu Rýn-Mohan do Západního Německa. Teprve po lékařských vyšetřeních na vojenské klinice ve Wiesbadenu pokračovali do USA. Tam se jim dostalo obdivného přijetí a deset dní po návratu se na jejich počest konala v New Yorku „konfetová slavnost“ – tradiční oslava věnovaná americkým hrdinům.

Americko-íránské vztahy jsou krizí kolem rukojmích v letech 1979-81 poznamenány dodnes.

Film Argo, který zachycuje osud šesti rukojmích ukrývajících se v rezidenci kanadského velvyslance, získal v roce 2013 tři Oscary, včetně toho nejvzácnějšího – za nejlepší film roku.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.