01. 11. 1956

Den, kdy vyvrcholillo maďarské povstání

Pár slov k následkům maďarské revoluce roku 1956. Nový prosovětský režim pod vedením Jánose Kádára považoval účast na povstání za velmi vážný zločin a tak soudy vynesly přes 20 000 rozsudků odnětí svobody. U nezletilých bojovníků, o kterých je řeč také v reportáži, se počkalo na dovršení 18 let, a pak byli odsouzeni, někteří dokonce popraveni. Mnozí nezletilí byli odebráni rodičům a posláni do Sovětského svazu na převýchovu. János Kádár vládl až do roku 1988 (když později zavedl tzv. gulášový komunismus, kde se trochu tolerovalo podnikání) a zemřel 6. července 1989, shodou okolností ve stejný den, kdy byl oficiálně rehabilitován Imre Nagy – premiér, kterého tehdy v 50. letech nechal popravit.

Ve videu byly použity materiály fotobanky Isifa.

Autor: Martin Krušina
Komentář: Pavel Zuna
Střih: Vláďa Šimek
Produkce: Zdenka Weisová
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.