02. 11. 1947

Den jediného letu největšího letadla světa

Připomínky k této či dalším epizodám Slavných dnů prosím zasílejte na email slavne-dny@seznam.cz.

Další Slavný den, který se váže k 2. listopadu: Den, kdy začala vysílat televize.

Podívejte se také na video, jak Charles Lingbergh jako první přeletěl Atlantik.

Letoun s názvem “Hughes H-4 Hercules” je největší letadlo historie podle rozpětí křídel (97,5 m – druhý je Antonov An-225 s rozpětím křídel 88,4 m a třetí největší dopravní letoun současnosti Airbus A380 s 79,8 metru). Kdybychom brali kritérium délky letadla, tak by Antonov zvítězil (84 versus 66 metrů), výšku mají oba letouny shodnou. Zbývá doříci osud Herkula po onom jediném letu 2. listopadu 1947. Howard Hughes až do konce života trval na tom, že se jediný exemplář musí uchovat v provozuschopném stavu. Letoun byl udržován v klimatizovaném hangáru v Kalifornii, kde byl sestaven. Do roku 1962 se o něj starala posádka 300 pracovníků na plný úvazek, poté jejich počet kvůli úsporám klesl na 50. Po Hughesově smrti byl stroj krátce vystaven v Los Angeles, v roce 1988 letoun i hangár zakoupila společnost Walt Disney, z hangáru se stalo filmové studio a letoun putoval do muzea Evergreen Aviation Museum v Oregonu, kde je k vidění dodnes.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

© 2017 Seznam.cz, a. s.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.