24. 04. 1915

Den, kdy začala genocida Arménů

“Genocida (latinsky genocidis): úmyslné a systematické zničení celé nebo části, etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny.“ (Oxfordský slovník)

Genocida. Když tohle slovo ke konci 2. světové války poprvé spatřilo světlo světa ve spojitosti s masovým vyvražďováním Židů nacisty, jen málokdo tušil, že svůj předobraz má už ve válce 1. světové. Osmanská říše se tehdy pokusila vymazat z mapy svou menšinu Arménů. A skoro se jí to podařilo: ze dvou milionů Arménů, kteří tehdy v Osmanské říši žili, zemřelo až milion a půl lidí. Spolu s nimi byli terčem útoků i další křesťanské menšiny v Osmanské říši: Řekové (až 400 000 mrtvých) a Asyřané (až 200 000 mrtvých).

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Martin Šašek

Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.