28. 04. 2001

Den, kdy odstartoval první vesmírný turista

„Obletěl jsem Zemi 128krát. Každý další oblet – to je jiná kresba oblaků, jiný svět. Dozvídáš se o své planetě mnoho, točí se pod tebou, vidíš ji a chápeš, do jaké míry je jedinečná a neocenitelná. Například atmosféra – to je přece jen tenký proužek nad planetou, a rozumíš tomu, že na ni člověk může mít opravdu zhoubný vliv.“
Dennis Tito

Před Dennisem Titem se do vesmíru podívali a stav beztíže okusili i jiní civilisté
. V roce 1985 to byl například americký kongresman Jake Garn, který strávil sedm dnů na palubě raketoplánu Discovery. Nebo v roce 1990 japonský televizní reportér Toyohiro Akiyama, jehož zaměstnavatel TBC zaplatil 12 milionů dolarů za to, že ho Sověti poslali na Mir. Cesta do vesmíru naopak v roce 1986 nevyšla učitelce Christy McAuliffové, která měla dětem z vesmíru přibližovat Zemi. Raketoplán Challenger, na jehož palubě byla, totiž explodoval krátce po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral na Floridě.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Jiří Novák

Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.