23. 12. 1888

Den, kdy si Vincent van Gogh uřezal část ucha

Vincent van Gogh (1853–1890) se stal jednou z největších osobností výtvarného umění, jehož díla dnes mají hodnotu minimálně desítek milionů korun. Přitom za jeho života tomu nic nenasvědčovalo: byl excentrickou osobností, trpěl fyzickými i psychickými neduhy, strádal a trápil se v samotě a zoufalství, příliš pil, kouřil a hladověl, skončil v ústavu pro choromyslné, o jeho obrazy neměl nikdo zájem. I konec jeho života byl příznačný: Když Vincent vyjde jednou jako obvykle malovat do polí a večer se vrátí do hostince, kde přebývá, s prostřeleným břichem, policistovi řekne: „Nikoho neobviňujte, chtěl jsem spáchat sebevraždu“. Díla, která vytvořil za svého života, příliš docenění nezískala. Na druhou stranu správně tušil, že je jednou ocení příští generace…

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.