03. 10. 1953

Den, kdy se bratři Mašínové vydali do západního Německa

  • Poté, co se tři členové skupiny (Ctirad a Josef Mašínovi + Milan Paumer) dokázali dostat do Západního Berlína, všichni tři vstoupili do americké armády. Měli představu, že co nevidět začne válka Západu proti komunismu a že oni se do ní připojí. Velký šok je čekal v roce o tři roky později, v roce 1956, když Sovětský svaz brutálně potlačil povstání v Maďarsku a Západ se nijak neangažoval. Tehdy pochopili, že třetí světová válka jen tak nezačne, a po vypršení pětiletého kontraktu z americké armády odešli.
  • Po odchodu do civilu bratři podnikali v USA společně s Milanem Paumerem, po roce se jejich cesty rozešly a Josef podnikal v oblasti kovů, slitin, poté letadel a nakonec v oboru počítačových čipů. Ctirad vedl autoservis a po letech společnost nabízející jeho vynálezy. Milan Paumer se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998 jako majitel taxislužby. Na rozdíl od bratrů Mašínů se po sametové revoluci vrátil do Česka, kde se aktivně účastnil politického dění. Od roku 2004 byl členem Konzervativní strany, za kterou v roce 2004 kandidoval na poslance do Evropského parlamentu. V krajských volbách v roce 2008 neúspěšně kandidoval ve Středočeském kraji na kandidátní listině Konzervativní koalice.
  • Mašínovi měli ještě mladší sestru Zdenu (narozena 1933), kterou komunisté perzekvovali, ale do vězení ji nezavřeli, protože prokazatelně o akci svých bratrů nevěděla. Ta nedávno po téměř dvacetileté právní bitvě získala zpět statek v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů 400 let hospodařil. Zde má být vybudován památník rodiny Mašínů a Třetího odboje.
  • V průzkumu veřejného mínění, který si nechala udělat Česká televize v roce 2011, jestli jsou bratři Mašíni spíš „vrazi“, nebo „hrdinové“, zvítězil názor, že jsou „spíš vrazi“ a to poměrem 70:30

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.