05. 10. 1962

Den premiéry první filmové bondovky

Film Dr. No z roku 1962 začal bondovskou éru, která vyvrcholila o pár filmů později v druhé polovině 60. let totální mánií, ne nepodobnou “beatlemánii” kolem kapely Beatles. Sean Connery se prakticky nemohl ocitnout na ulici a zájem fanoušků dokonce narušoval přípravu dalších dílů. Při natáčení pátého filmu Žiješ jenom dvakrát (1967) v Japonsku situace došla tak daleko, že Connery na WC svého hotelového pokoje objevil schovaného Japonce s fotoaparátem. Navíc kvůli neshodám s producenty (Connery měl smlouvu na 7 dílů a nikdo nemohl tušit, že půjde o takový trhák, takže honorář nebyl adekvátní nastalé situaci), které vyústily do otevřené nenávisti, Connery po tomto filmu odmítl další natáčení. Producenti narychlo angažovali George Lazenbyho (V tajné službě jejího Veličenstva, 1969), ale ten nebyl u diváků tak úspěšný a ani sám si nepřál dál pokračovat, tak producenti chtě nechtě vysolili milion dolarů, aby se Connery na další film vrátil (Diamanty jsou věčné, 1971). Paradoxní je, že Sean Connery si Bonda o 13 let později “natruc” zahrál ještě jednou, v konkurenčním bondovském filmu Nikdy neříkej nikdy (1983). Tento snímek, který se nepočítá do oficiální série, protože ho neprodukovali původní producenti Saltzmann-Broccoli, vznikl díky pozoruhodnému právnímu sporu o autorská práva. Spisovatel Ian Fleming totiž vlastnil práva na všechny své knihy o Jamesovi Bondovi kromě knihy Thunderball. Tu totiž napsal až na základě televizního scénáře, jehož autorem byl jistý Kevin McClory, a soud později rozhodl, že právě McClory má na zfilmování zápletky z knihy práva. Při natáčení původního filmu Thunderball (1965) to ještě nebyl problém, protože McClory byl přizván Saltzmannem a Broccolim jako koproducent. Pak se ale rozhádali, McClory se rozhodl zápletku knihy zfilmovat ještě jednou v mnohem větším filmu Nikdy neříkej nikdy a obsadil do hlavní role také naštvaného a zneuznaného Conneryho. V tomto roce (1983) tak proti sobě soupeřily dva bondovské filmy (tím “oficiálním” byla Chobotnička). Chobotnička o chlup zvítězila jak v hodnocení recenzentů, tak ve finančních ziscích.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

© 2017 Seznam.cz, a. s.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.