01. 09. 2004

Den, kdy začala beslanská tragédie

Beslanskou tragédii předznamenal jiný teroristický útok čečenských separatistů. 23. října roku 2002 přepadlo asi čtyřicetičlenné komando moskevské divadlo na Dubrovce, kde probíhalo vyprodané představení muzikálu Nord-Ost. Ozbrojenci vzali 850 lidí jako rukojmí. Žádali odchod ruských jednotek z Čečny a uznání její nezávislosti – v opačném případě hrozili postupným popravováním rukojmích. Velkou část komanda tvořily tzv. černé vdovy – manželky bojovníků padlých v rusko-čečenské válce.

Třetí den po začátku krize vpustily speciální jednotky do divadla plyn, který měl únosce uspat, a poté vtrhly dovnitř. Během hodiny dostaly divadlo pod kontrolu a rukojmí osvobodili. Při akci zemřelo několik desítek lidí, ale drtivá většina přežila a speciální jednotky byly zprvu chváleny za perfektní zásah. Počet obětí ale postupně narostl kvůli otravě plynem, který sice nebyl smrtelně jedovatý, avšak při delším působení velice nebezpečný. Konečná bilance se tak ustálila na asi 130 mrtvých.

Po akci byla terčem obrovské kritiky skutečnost, že řadě postižených nebyla poskytnuta rychlá a dostatečně účinná pomoc. Proto je šokující, že v Beslanu (přestože krize trvala tři dny) se tato situace opakovala – dokonce v ještě horším podání. Katastrofálně nepřipravení byli jak hasiči, tak i záchranáři. Odborníci usuzují, že v případě účinné pomoci mohl být počet obětí přece jen o něco menší.

Zajímavost: Když byli identifikováni všichni zabití členové beslanského komanda, ukázalo se, že pět z nich evidují ruské úřady jako mrtvé a osm dalších si v minulosti odpykávalo trest v ruských věznicích. Někteří byli dokonce propuštěni těsně před začátkem samotného útoku.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.