14. 05. 1316

Den narození Karla IV.

Od narození našeho nejslavnějšího panovníka uplynulo 700 let. S tímto výročím se nebudou opakovat jen pozitiva jeho vlády, ale také se jistě začnou přetřásat i jeho „hříchy“. Německá televize ZDF před nedávnem Karla IV. zařadila do svého cyklu dokumentů o největších Němcích historie (důkaz, že národnost u středověkých panovníků není snadno určitelný parametr) a vylíčila ho jako iniciátora největších protižidovských pogromů v německých zemích až do Hitlerovy éry. O jednom z nich, v Norimberku roku 1349, se zmiňuje i naše reportáž. Další výtka bývá, že stavba toho ohromného množství nádherných staveb se podepsala na době následující. Zaprvé financování probíhalo takříkajíc „na dluh“, takže království se následně propadlo do deprese, a zadruhé zakládání nových klášterů a kostelů (za Karla postavení církve posílilo – vždyť jeho nejbližší rádci byli pražští arcibiskupové Arnošt z Pardubic a Jan Očko z Vlašimi, v německých zemích dostal Karel dokonce přezdívku „Papežský král“) mohlo přímo přispět k náboženským bouřím doby husitské o nedlouho později.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Lucka Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.