16. 05. 1966

Den, kdy začala čínská kulturní revoluce

Velkou roli při kulturní revoluci sehrála i manželka Mao Ce-tunga Ťiang Čching. Tato bývalá neúspěšná herečka, v pořadí už čtvrtá Maova manželka, jezdila křížem krážem Čínou a vyzývala k vymýcení všeho starého a buržoazního. Přitom sama žila v té době v luxusu, měla osobní letadlo, několik vil a chov koní. Po Maově smrti se postavila do čela radikální skupiny, která chtěla pokračovat v myšlenkách kulturní revoluce (tzv. Gang čtyř), nová generace umírněnějších komunistů však byla jiného názoru. 7. 10. 1976 byla Ťiang Čching ze strany vyloučena, v listopadu 1980 postavena před soud a jako vůdkyně Gangu čtyř odsouzena k trestu smrti. V roce 1983 jí byl trest změněn na doživotí. O rok později byla ze zdravotních důvodů propuštěna a 14. 5. 1991 spáchala sebevraždu

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

 
Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Produkce: Lucie Dřízhalová
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.