17. 11. 1939

Den studentů

17. listopad se v našich dějinách váže ke dvěma letopočtům. V roce 1939 byli studenti v čele demonstrací proti nacistické okupaci Československa a někteří z nich – jako například Jan Opletal – za to zaplatili životem. Vysoké školy byly z přímého rozkazu Adolfa Hitlera uzavřeny a velká část naší inteligence tak ze dne na den přišla o práci. Přesně o padesát let později se pak ze sešlosti na pražském Albertově na paměť Jana Opletala stala demonstrace, díky které padl komunistický režim u nás. Není bez zajímavosti, že prvním řečníkem na Albertově byl jistý Josef Šárka, účastník Opletalova pohřbu v roce 1939. Davu řekl: “Studenti, nedejte se. Jsem rád, že bojujete za to, za co jsme bojovali i my tenkrát!”

Autor: Pavel Zuna a Martin Krušina, střih: Vladimír Šimek

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.