20. 11. 1945

Den, kdy byl zahájen Norimberský proces

Výběr obžalovaných v Norimberském procesu nebyl snadný. Roli sehrál fakt, že Heydrich, Hitler, Goebbels a Himmler byli mrtví. Místo Goebbelse tak usedl na lavici obžalovaných (coby představitel propagandy) hlavní rozhlasový komentátor Hans Fritzsche. Jeho vinu se ale nepodařilo prokázat. Místo starého a nemocného průmyslníka Gustava Kruppa byl obžalován prezident říšské banky a ministr hospodářství Hjalmar Schacht. Ani jemu nebyla v žádném bodě obžaloby prokázána vina. Stejně dopadla i obžaloba Franze von Papena, bývalého říšského kancléře a velvyslance v Rakousku a Turecku. Ani v jeho případě neexistovaly důkazy, na základě kterých by ho bylo možné odsoudit. Konečný rozsudek v Norimberském procesu musel být schválen třemi ze čtyř hlavních soudců. A to se také v případě zproštění viny u Fritzsche, Schachta a von Papena stalo. Pouze ruský soudce byl proti jejich osvobození.

V reportáži byly použity materiály fotobanky ISIFA.

Autor: A. Maloveczká, střih: J. Novák

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.