27. 02. 1933

Den požáru Říšského sněmu

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

V dnešním díle Slavných dnů se podíváme, jak Adolf Hitler a jeho nacisté na začátku roku 1933 získali absolutní moc ve státě. A to zcela legitimně, s posvěcením parlamentu i prezidenta. Událost, která jim k tomu dopomohla, není ani dnes uspokojivě vysvětlená. Požár Říšského sněmu 27. února 1933 podle některých nechali založit sami nacisté – údajně se k tomu v opilosti během 2. světové války přiznal sám Hermann Göring („ten oheň jsem zapálil já“), ale toto svědectví není historiky bráno jako stoprocentní důkaz.

O rok později, během tzv. Noci dlouhých nožů, si Hitler moc ještě upevní, a to likvidací vnitřní opozice. Díl o této události si můžete pustit ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.