08. 02. 1587

Den popravy Marie Stuartovny

Žena, která ztratila tři manžely, tři království a nakonec i vlastní hlavu. Tak bývá lapidárně vystihován život Marie Stuartovny (1542-1587). Francouzskou královnou byla necelé dva roky, její choť – francouzský král – František II. zemřel v 16 letech na následky hlízy, která se mu vytvořila v uchu a zasáhla mozek. Skotskou královnou byla oficiálně od svých 9 měsíců, ale de facto převzala vládu až jako devatenáctiletá, po návratu z Francie v roce 1561. Na skotském trůně vydržela 6 let, pak byla donucena abdikovat, kvůli neprokázané (ale pravděpodobné) spoluúčasti na vraždě svého manžela, Lorda Darnleyho. Její třetí muž (a zřejmý strůjce vraždy) hrabě Bothwell ze země utekl a zemřel ve vězení v Dánsku. Na anglický trůn měla silný dynastický nárok (větší než skutečná královna Alžběta I.), ale nikdy se jí ho nepodařilo získat. Kvůli této urputné snaze byla nakonec v Anglii souzena za vlastizradu a popravena. U soudu se hájila poměrně logickou obhajobou, že nemůže být souzena za vlastizradu, když není anglickou občankou a celkově anglický soud nemá žádné oprávnění ji soudit (není anglickou poddanou), ale vše bylo marné. 8. února 1587 byla sťata.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD.

Autor: Martin Krušina
Střih: Vladimír Šimek 
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.