06. 04. 1970

Den, který odstartoval kariéru skupiny ABBA

Manažer Stig Anderson zvažoval pro kapelu svých svěřenců i názvy jako Baba či Alibaba. Nakonec zvítězil název Abba, kvůli kterému se s nimi ale soudil stejnojmenný švédský výrobce rybích konzerv – společnost Abba. Všichni členové kapely byli v hudební branži úspěšní už před tím, než skupina vznikla. Björn byl kytarista a zpěvák folkové kapely Hootenanny Singers, Benny byl klávesistou kapely The Hep Stars (švédská obdoba Beatles), blonďatá Agnetha svůj první hit nazpívala už v sedmnácti letech a Anni-Frid byla zase  vítězkou talentové soutěže New Faces.

Nejpohnutější osud z téhle čtveřice měla právě Anni-Frid. Narodila se totiž v rámci nacistického programu Lebensborn. Když se její otec, německý okupační voják vrátil po válce domů, utekla s ní raději matka před nenávistí okolí do Švédska. Tady však zemřela, když byli Anni-Frid pouhé dva roky. Ji tak od té doby vychovávala babička. Se svým otcem se půvabná brunetka poprvé setkala až v roce 1977, kdy se ho v Německu podařilo vypátrat časopisu Bravo. Další série těžkých životních ran pak Anni-Frid postihla závěrem 90. let. Nejprve jí při autonehodě zemřela dcera, o rok později nevlastní syn a ten samý rok i její německý (a v pořadí už třetí) manžel Heinrich.

Autor: Andrea Maloveczká

Střih: Jirka Novák

Produkce: Zdenka Weisová

Dramaturg: Pavel Zuna

Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Ve videu byly použity materiály fotobanky ISIFA.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.