10. 04. 2010

Den tragédie u Smolenska

Díl pořadu Slavné dny věnovaný samotnému katyňskému masakru najdete ZDE.

Nejnovějším krokem současné – značně nacionalisticky zaměřené – polské politické reprezentace je trestní oznámení na tehdejšího premiéra a současného předsedu Evropské komise Donalda Tuska. Je obviňován z tajné dohody s tehdejším ruským premiérem Putinem, která měla ruským agentům umožnit přístup k polským materiálům, a ovlivnit tak výsledky vyšetřování v neprospěch Polska.

Zajímavost: Havarovaným vládním speciálem měla na slavnost letět i poradkyně prezidenta Kaczyńského Zofia Kruszyńska-Gustová. Nedostavila se však k odbavení, což jí zachránilo život. Původně měl být na palubě i prezidentův bratr Jaroslaw, ale nakonec cestu zrušil kvůli špatnému zdravotnímu stavu jejich matky. Místo na palubě bylo nabídnuto i zpravodaji České televize v Polsku Miroslavu Karasovi, ten však nakonec letěl do Smolenska o tři dny dříve, kdy památku katyňských obětí společně uctili Donald Tusk a Vladimir Putin.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.