24. 04. 1990

Den, kdy začala vesmírná mise Hubbleova teleskopu

Zajímavost 1: Teleskop byl pojmenován po slavném americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi (1889-1953).

Zajímavost 2: Korekční zařízení Costar, které mělo zajistit, že Hubbleův teleskop „uvidí“ ostře, muselo být vyrobeno v přesně stanovených rozměrech. Teleskop byl totiž sestrojen jako stavebnice. Aby tak astronauté mohli do jeho útrob vsadit tyhle 290 kg vážící „brýle“ (velké asi jako lednička), musel jim místo uvolnit jiný přístroj – konkrétně vysokorychlostní fotometr. Po měsících tréninku jim pak tahle montáž v praxi trvala pět dní.

Zajímavost 3: Na financování Hubbleova teleskopu se z 15 % podílela i Evropská kosmická agentura (ESA), výměnou za to dostala k dispozici 15% pozorovacího času. Další část pozorovacího času teleskopu byl vyhrazena i podnětům od amatérských astronomů z celého světa. Zájem byl obrovský, dostalo však jen na pár podnětů, které byly vyhodnoceny jako vědecky nejpřínosnější.

 

 

Autor: Andrea Maloveczká
Střih: Vláďa Šimek
Produkce: Lucie Dřízhalová
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.