24. 11. 1971

Den nejzáhadnějšího únosu letadla

Zajímavostí k případu D.B.Coopera je nepřeberně. Pro FBI je bezohledným zločincem, pro mnoho lidí však ztělesněním lupiče-gentlemana, navíc tak trochu kombinovaným s Jamesem Bondem. V reportáži se zmiňujeme o městečku Ariel. Tady se Cooper stal kulturním fenoménem. Dokonce se tu každý rok po víkendu kolem Dne díkůvzdání slaví tzv. „Den D.B.Coopera“

Folkový zpěvák Todd Snyder zase nazpíval píseň D.B. Cooper, kde únosci dává najevo své nepokryté sympatie. „Muži zákona říkají, že jestli někde je / Určitě ho chytí / Ale pokud jde o mě / Já doufám / Že už ho nikdy neuvidí…“ zpívá se zde doslova.

Za zmínku stojí i čtyři anonymní dopisy, které domnělý pachatel poslal do amerických a kanadských médií krátce po únosu. Vesměs naznačují, že je v pořádku a že si celou věc velmi užil. Neexistuje však jediný důkaz, že pisatelem je vážně Cooper. Dopisy jsou k nahlédnutí ZDE.

A konečně. Sluší se připomenout ještě jedno opatření k posílení bezpečnosti letecké dopravy, které bylo po Cooperově únosu zavedeno. Do dveří pilotní kabiny jsou od té doby zabudovávány průzory, které posádce v kokpitu umožňují sledovat, co se děje v části letadla vyhrazené pro cestující.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Jiří Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.