26. 11. 1922

Den, kdy byla objevena Tutanchamonova hrobka

Objevení Tutanchamonovy hrobky je zřejmě nejvýznamnější archeologický počin všech dob. Může za to zejména fakt, že tato hrobka na rozdíl od jiných hrobek egyptských faraónů nebyla moc vykradena (jen trošku). Zloději ve starověku totiž patrně vůbec netušili, že navštívili hrobku faraóna. Tutanchamon zemřel nečekaně v 19 letech a hrobka pro něj ještě nebyla dokončena a tak byl narychlo pochován do prostoru o čtyřech místnostech, zatímco běžné faraónské hrobky měly místností i několik desítek. Navíc Tutanchomonovi následovníci z mocenských důvodů vymazali tohoto panovníka z historie a tak se o jeho existenci v podstatě nevědělo. Dnes je jediným egyptským faraónem, jehož mumie byla po prozkoumání vrácena zpět do jeho hrobky.

Autor: Martin Krušina, střih: Vladimír Šimek

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.