02. 01. 1848

Den, kdy nastoupil na trůn císař František Josef I.

Připomínky k této či dalším epizodám Slavných dnů prosím zasílejte na email slavne-dny@seznam.cz.

Další díl pořadu Slavné dny, který se váže k 2. prosinci: Den, kdy byl zastřelen Pablo Escobar

Vláda Františka Josefa I. – a Rakouská říše jako taková – se zejména za První republiky začala označovat jako “žalář národů”. To je ale poněkud poněkud nespravedlivé. Češi se za dobu vlády změnili v sebevědomý národ s vlastními vysokými školami a kulturními institucemi jako Národním muzeem či Národním divadlem (na které císař přispěl podstatnou sumou z vlastních peněz). Jejich poslanci svobodně řečnili v Říšské radě, a to včetně pozdějšího bojovníka za samostatnost Tomáše Masaryka. Žalář vypadá trochu jinak. Na druhou stranu politické ústupky Čechům císař neudělal téměř žádné – zvlášť kvůli odporu českých Němců – a celkově národnostní pnutí v říši odmítal jakkoliv řešit. To se také monarchii nakonec stalo osudné.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

© 2017 Seznam.cz, a. s.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.