05. 07. 1967

Den, kdy začala válka v Biafře

Válka v Biafře se stala přelomem ve vývoji humanitární pomoci. V reakci na nigerijskou občanskou válku vznikla například organizace Lékaři bez hranic. Zakladatelé této humanitární organizace, která je známá pod zkratkou MSF, věřili, že každý člověk má právo na poskytnutí krizové lékařské pomoci bez ohledu na rasu, náboženské vyznání či politické přesvědčení a že potřeby člověka jsou nadřazeny hranicím země.
Na postoj vlád zemí západního světa ke konfliktu v Biafře reagovaly i některé známé osobnosti. John Lennon 25.12. 1969 vrátil Řád britského impéria. Ještě víc než samotné zřeknutí se řádu zarezonovalo ale zdůvodnění, které adresoval královně: „Vaše Veličenstvo, vracím Vám udělené ocenění jako výraz mého nesouhlasu s těmito záležitostmi: britská podpora pádu republiky Biafra, podpora USA ve válečném konfliktu s Vietnamem a dále strmý propad mé písně Cold Turkey v žebříčku hitparády. S láskou John Lennon.”


Autor: Jakub Klingohr
Střih: Lucie Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

© 2017 Seznam.cz, a. s.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.