06. 04. 1909

Den, kdy měl Robert Peary dobýt severní pól

Závod o dobytí severního pólu v letech 1908-1909 měl dva hlavní hrdiny: Roberta Pearyho a Fredericka Cooka. Jak je zmíněno v reportáži, celé 20. století se za právoplatného vítěze bral Peary a Cook naopak upadl v zapomnění, když mu byl dokázán podvod při zfalšování předchozí expedice na nejvyšší severoamerickou horu Mount McKinley (dnes správně Denali). Cook už nikdy nepřišel o nálepku podfukáře, později se snažil podnikat s ropou, ale i v podnikání mu byl soudem prokázán podvod a 10 let strávil ve vězení. Do smrti však na svém dobytí pólu trval a není bez zajímavosti, že ho podporoval (a ve vězení opakově navštěvoval) i nejslavnější polárník další generace, Roald Amundsen. Ten měl také původně namířeno k severnímu pólu, ale když se dozvěděl o situaci mezi Pearym a Cookem, namířil svou pozornost k jižnímu pólu. Ten také dobyl jako první v prosinci 1911. Za okolností a při závodě, který byl snad ještě dramatičtější než v případě pólu severního…

Reportáž o dobytí jižního pólu si můžete pustit ZDE.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na
Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Lucka Douchová
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.