29. 10. 1956

Den, kdy začala Suezská krize

Stavba Suezského kanálu začala v roce 1858. Po jedenácti letech, v listopadu 1869 byl průplav spojující Středozemní a Rudé moře slavnostně otevřen. V tu dobu byla jeho délka 164 km a podepsán byl pod ním francouzský inženýr a diplomat Ferdinand Lesseps. Muž, který později pohoří, když se pustí do stavby dalšího průplavu, tentokrát toho panamského. Dnes, po několika stavebních úpravách měří Suezský průplav 193 km, široký je 205 metrů a hluboký 24 metrů.
V důsledku Suezské krize byla v kanálu na dlouhou dobu omezena mezinárodní doprava. Zůstalo v něm totiž až čtyřicet potopených lodí, které bylo třeba odklidit. Toho se pod vedením OSN ujaly některé anglo-francouzské jednotky. Egypt si však vymínil, že tito vojáci musí pracovat v civilních šatech a nesmí ze svých plavidel vystoupit na břeh. Kompletní vyčištění průplavu bylo dokončeno až v květnu 1957.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE

Autor:Andrea Maloveczká
Střih: Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.