23. 09. 1938

Den mobilizace československé armády

Doplnění k reportáži: kromě Německa, které chtělo jakýmkoliv způsobem obsadit čs. pohraničí, měly své územní nároky i další státy, proti kterým by teoreticky musela naše armáda bojovat. Polsko chtělo obsadit Těšínsko, o které s Československem vedlo spor už od konce 1. světové války. Dne 21. září 1938 na hranici shromáždilo vojsko o síle 36 000 mužů a požadovalo okamžité odstoupení oblasti. Na východě zase Maďarsko vzneslo nárok na jižní Slovensko a Podkarpatskou Rus. V obou případech po Mnichovské dohodě Československo ustoupilo: Poláci obsadili Těšínsko hned 2. října 1938 (oblast opustilo 30 000 Čechů a 5 000 Němců) a v listopadu 1938 jsme diplomaticky ustoupili i Maďarsku – i když zábor území byl menší než mělo v plánu. Přesto při pohraničních přestřelkách, které probíhaly na německé, polské i maďarské hranici, během roku 1938 zemřelo 121 čs. občanů.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš ZáhořNejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.