26. 10. 1959

Den, kdy první Čech získal Nobelovu cenu

Ve videu byly použity materiály z archivu putovní výstavy Příběh kapky pořádané Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Na konci první světové války, v podstatě ještě v uniformě desátníka sanitní služby skládá Jaroslav Heyrovský rigorózní zkoušku na filozofické fakultě české univerzity. Zkouška se ale nakonec promění ve vědeckou diskuzi s jedním ze zkoušejících, profesorem experimentální fyziky Bohumilem Kučerou. A je to právě Kučera, kdo na základě této vědecké výměny názorů Heyrovského přizve, aby měřil povrchové napětí rtuti vážením kapek a tím ho osudově nasměruje.
Polarografie, jednoduchá metoda chemického rozboru převyšovala v době svého objevu v mnoha ohledech tehdejší analytické metody. Byla vysoce přesná a cena přístroje – polarografu – byla poměrně nízká. Když si však prof. Heyrovský a jeho japonský spolupracovník Shikata chtěli v roce 1925 nechat přístroj patentovat, byla jim žádost zamítnuta s odůvodněním, že nebude mít valného využití. Byl to velký omyl. Metoda se totiž záhy rozšířila po celém světě a jejich patentem nechráněný polarograf se měl v budoucnu vyrábět až na šedesáti různých místech naší planety.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE

Autor:Andrea Maloveczká
Střih: Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.