07. 11. 1867

Den, kdy se narodila Marie Curie-Skłodowská

Připomínky k této či dalším epizodám Slavných dnů prosím zasílejte na email slavne-dny@seznam.cz.

Podívejte se na další díly pořadu Slavné dny spojené s datem 7. listopadu: 

Den, kdy komunisté ovládli největší zemi světa

Den, kdy začal zánik říše Aztéků. 

Zajímavosti:

V roce 1911 hlasovala francouzská Akademie věd o přijetí Marie Curie do svých řad. Výsledek byl negativní: minimálním rozdílem hlasů dostal přednost fyzik Édouard Branly – vynálezce, který pomáhal Guglielmu Marconimu s vynálezem bezdrátového telegrafu. První ženskou členkou Akademie se tak stala až v roce 1962 Marguerite Pereyová – žákyně Marie Curie. 

V roce 1911 rovněž bulvární tisk odhalil vztah mezi Marií a ženatým fyzikem Paulem Langevinem – bývalým studentem jejího manžela. Jejich poměr v té době trval asi rok a média z něj udělala obrovský skandál. Marii bylo přes čtyřicet, byla o pět let starší než Langevin a to, že jako „cizinka rozvrací francouzskou rodinu“, bylo pro bulvár velké sousto. Marii dokonce obtěžoval dav srocený před jejím domem natolik, že se musela nějaký čas skrývat u své přítelkyně, spisovatelky a feministky Camille Marbo.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

© 2017 Seznam.cz, a. s.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.