21. 05. 1928

Den, kdy první žena přeletěla sólově Atlantik

Pro zmizení Amelie Earhartové jsou dnes dvě hlavní teorie. První říká, že její Lockheed  Electra 10E havaroval v  oceánu a potopil se i se svou dvoučlennou posádkou. Podle druhé (jak je to zmíněno i ve videu) Earhartová s  Noonanem nouzově přistáli na Gardnerově ostrově (dnes atol Nikumaroro v souostroví Phoenixské ostrovy, republika Kiribati) a tady až do své smrti marně čekali na záchranu.
Existují však i některé poměrně divoké hypotézy. Podle jedné z  nich byla Earhartová špionkou a na jejím zmizení mělo podíl Japonsko, podle další byli ona i Noonan Japonci dokonce popraveni. Spekulovalo se i o tom, že byla za války jednou z  tzv. Tokijských růží – tedy anglicky mluvících žen donucených vysílat z Japonska propagandistické rozhlasové zprávy, které měly podlomit bojovou morálku amerických jednotek. Asi úplně nejdál zašla teorie, která tvrdila, že Earhartová svůj let přežila, přestěhovala se do New Jersey a tam prožila zbytek života pod novou identitou jako bankéřka Irene Bolamová. Ta se proti tomu velmi ohrazovala, nicméně stejně se v jejím soukromí přehrabovala spousta výzkumníků a lovců senzací, než byla tato spekulace definitivně vyvrácena.
Množství (většinou nesmyslných) hypotéz o osudu Amelie Earhartové však spolehlivě ukazuje jednu věc: jakým fenoménem letkyně byla … a také to, že její životní příběh neztratil ani dnes vůbec nic na své přitažlivosti.

Amelia Earhartová byla oficiálně prohlášená za mrtvou “in absentia” (v nepřítomnosti) 5. ledna 1939. Její manžel George Putnam totiž požádal, aby mohla být zkrácena obvyklá sedmiletá lhůta a on mohl disponovat Ameliiným majetkem a platit z něj účty za pátrání, které v Tichomoří na vlastní pěst organizoval. Navzdory jeho snaze o prozkoumání mnoha ostrůvků a atolů v oblasti se jeho lidem nikdy nepodařilo najít žádnou stopu ani po Lockheedu Electra, ani po jeho posádce.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Martin Šašek

Dramaturg: Pavel Zuna
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.