17. 07. 1918

Den vyvraždění carské rodiny

Co se stalo s popravenými těly: bolševici je pomocí náklaďáků odvezli do lesa asi 20 kilometrů za Jekatěrinburg, polili kyselinou, pažbami rozmlátili obličeje a pak zakopali. Dvě děti (Alexej + zřejmě Anastázie) byly pohřbeny o pár desítek metrů dál, aby počet těl zmátl případné nálezce. Nicméně hlavní část ostatků nalezli amatérští pátrači v květnu 1979, v roce 1991 pak těla byla exhumována a pomocí DNA byla potvrzena jejich totožnost – vzorky DNA poslal například i manžel britské královny Alžběty II. Filip, a byl tak potvrzen příbuzenský vztah Romanovců s britskou královskou rodinou. Stále však panovaly nejasnosti ohledně osudu následníka trůnu Alexeje a sestry Anastázie, za které se během 20. století vydávalo hned několik osob. Až v roce 2007 byly jejich ostatky objeveny v lese nedaleko hlavního pohřebiště. Ověřování DNA pak bylo hotovou mezinárodní senzací. Podílelo se na ní hned několik světových laboratoří a specialistů (včetně hlavního forenzního experta událostí 11. září 2001) a po velmi složité proceduře (kterou pomohl rozlousknout až nález krví potřísněné košile cara Mikuláše II. v petrohradské Ermitáži) byly i tyto dvě poslední těla identifikovány. Dnes jsou všechny ostatky zavražděné rodiny pochovány v Petropavlovském chrámu v Petrohradě.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Martin Krušina
Střih: Vladimír Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.