03. 02. 1998

Den neštěstí na lanovce v Cavalese

Další tragické nehody lanových drah:

1. června 1990: Tbilisi, Gruzie

V důsledku přetržení tažného lana začala horní kabina lanovky vysokou rychlostí klouzat dolů. Spodní kabinka sjela zpátky do dolní stanice a narazila do zdi, což způsobilo několik zranění. U hořejší lanovky nezafungovaly brzdy a najela do podpěrného sloupu. Náraz kabinu rozlomil a cestující z dvacetimetrové výšky dopadli na zem a střechy domů. Nehoda si vyžádala alespoň 20 životů.

1. července 1999: Saint-Etienne-en-Devoluy, Francie

Kabinková lanovka, která vyvážela uklízeče a údržbáře na tamní mezinárodní astronomickou observatoř, spadla z 80 metrů do údolí. Lanovka patřila soukromé francouzsko-německé vědecké firmě, která ji používala pro přepravu zaměstnanců a vybavení do observatoře vysoko v horách. Při pádu zahynulo 20 pracovníků.

11. listopadu 2000: Kaprun, Rakousko

Nehoda pozemní lanové dráhy na Kaprun je největší katastrofou lanové přepravy vůbec. Když se v kabině průvodčího vznítilo elektrické topení, projížděla souprava tunelem. Oheň se začal rychle šířit a řidiči se nepodařilo otevřít dveře. Jelikož okna byla vyrobena z materiálu vysoce odolného proti rozbití, zůstali pasažéři v lanovce uvězněni a byli vystaveni jedovatým kouřovým zplodinám. Během tragédie zemřelo 155 lidí.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Anna Zunová
Střih: Vláďa Šimek
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř


 

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.