29. 08. 1944

Den, kdy začalo Slovenské národní povstání

Jedním z hlavních problémů povstání byla špatná koordinace a načasování. Středoslovenské území začali povstalci osvobozovat dříve, než byly připraveny k boji východoslovenské divize. Mezi povstalci (kteří se z velké části rekrutovali z proněmecké armády Slovenského štátu) nebylo často zcela jasno, jestli už převlékli kabát nebo ještě ne. Jednotlivé bojové skupiny uznávaly různé velení, jiné postupovaly na vlastní pěst. Například při bitvě o Strečno byla předem domluvená podpora partyzánské skupiny sovětského důstojníka Piotra Velička, ten ale na bojiště nedorazil – prý pil. Kvůli této sabotáži (jinak schopného a obávaného oddílu) v této bitvě padla velká část francouzské jednotky, která se k boji proti nacistům dobrovolně přidala po útěku z německého zajetí.

Autor: Martin Krušina, střih: Jiří Novák

V reportáži byly použity záběry Národního filmového archivu.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.