07. 11. 1521

Den, kdy začal zánik říše Aztéků

Příběh z let 1519-1521 o dobytí říše Aztéků Hernánem Cortésem se často vypráví jako příběh, kdy jeden muž dokázal zničit celou jednu civilizaci. To je samozřejmě trochu přehnané – Cortés by to sám jistě nedokázal, nebýt spojenectví s okolními kmeny, které Aztéky nenáviděly. Například při rozhodujícím útoku na hlavní město Tenochtitlán mu pomáhaly možná až desetitisíce příslušníků kmene Tlaxcala.

Další zajímavosti:
Cortés se na výpravu vydal coby psanec (doslova na poslední chvíli utekl před kubánským guvernérem Velásquezem, který si na výpravu brousil zuby sám) a za tento čin musel nést následky.

Například v okamžiku, kdy už dosáhl Tenochtitlánu, tak se po jeho stopách vydala trestná výprava 900 Španělů (tedy větší, než jaké velel sám), která ho měla obvinit z velezrady a přivést zpět před soud.

Cortés opustil Tenochtitlán (kde zanechal posádku 160 mužů) a vypravil se směrem k pobřeží na zteč.

Při nočním přepadu tábora trestné výpravy se mu podařilo zajmout jejího velitele a ostatní vojáky přesvědčil, že právě obývá město plné zlata, aby se tedy připojili k němu. To samozřejmě rádi udělali a bylo po trestné výpravě … 

Autor: Martin Krušina
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Zdenka Weisová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.