22. 08. 1572

Bartolomějská noc

Manželé Jindřich a Markéta

Manželství obou mladých lidí nebylo šťastné – právě tak jako jejich svatba. Nikdy si spolu nevytvořili hluboký vztah, od první chvíle měl král řadu milenek a královna milenců. Fakticky žili v odloučení ještě předtím, než se stal Jindřich v roce 1589 francouzským králem. V roce 1599 se rozvedli. Markéta dokonce strávila dlouhou dobu jako vězeň (byť v luxusních podmínkách) za to, že proti svému muži osnovala komplot.
Jindřich se v roce 1600 znovu oženil. Vzal si Marii Medicejskou, se kterou měl šest dětí, včetně následníka trůnu Ludvíka XIII. Zemřel v roce 1610, v 56 letech, když ho v ulicích Paříže nožem zavraždil katolický fanatik.
Markéta se v závěru života s Jindřichem i jeho druhou ženou smířila a často jim pomáhala s výchovou dětí. Starala se také o chudé a byla mentorkou mnoha umělců. Zemřela v roce 1615, ve věku 61 let.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Jirka Novák
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.