14. 01. 1978

Den, kdy se rozpadli Sex Pistols

Kariéra Sex Pistols od vydání první nahrávky (Anarchy In The UK, 26.11.1976) do rozpadu (14.1.1978) trvala pouhých 14 měsíců. Za tu dobu vydali jedinou desku (Never Mind The Bollocks, Here´s The Sex Pistols), ta však okamžitě dobyla čelo britské hitparády a stala jedním z nejvlivnějších počinů rockové historie.

Další zajímavosti, které se do reportáže nevešly:

Na prvním koncertě SP v Manchesteru údajně bylo pouze 42 lidí. Podle legendy ale všichni byli tak zasaženi, že založili vlastní kapely – a to velmi úspěšné (Joy Division, The Smiths, Simply Red atd.).

Kontrakt s firmou EMI vydržel pouze pár měsíců a ta raději vyplatila odstupné (aniž by zveřejnila jedinou nahrávku SP), než aby se postavila veřejnému mínění.

Další kontrakt s firmou A&M pak vydržel pouze jediný den. Po podpisu před Buckinghamským palácem se šlo oslavovat do centrály firmy, ale SP kanceláře v podstatě zdemolovali a Sid Vicous pozvracel pracovní stůl generálnímu řediteli. Ráno dostali vyhazov.

Třetí a poslední kontrakt uzavřeli s Virgin Records tehdy mladičkého Richarda Bransona. Když byl Branson v roce 2000 povýšen do šlechtického stavu, měl strach, aby si královna nevzpomněla na jeho účast na provokativním křtu singlu God Save The Queen.

Jedním z podvratných nápadů manažera Malcolma McLarena bylo vloupat se do muzea Madame Tussaud a podpálit voskové figuríny členů Beatles.

Pracovníci lisoven desek odmítali vyrábět nosiče Sex Pistols a raději vstupovali do stávek.

Když Johnny Rotten opustil kapelu, manažer McLaren ho v USA nechal bez letenky a zcela bez prostředků, zavolal do centrály Virgin Records s pokynem, že „kdokoliv bude volat a tvrdit, že je Johnny Rotten, tak je lhář“. Nakonec mu letenku zaplatil Richard Branson ze svého.

McLaren s Rottenem už se nikdy neusmířili, naopak se dlouhá léta soudili.

Osud Sida Viciouse skončil tragicky. S Nancy Spungenovou fetovali první ligu, ona byla jednoho dne nalezena mrtvá v koupelně s bodnou ránou v břiše. Sid byl zatčen (podezření z vraždy), z vazby ho však vykoupil McLaren. Na oslavě propuštění se předávkoval heroinem.

Sledujte nejdůležitější okamžiky historie na Twitteru ZDE.

OHODNOŤTE TENTO POŘAD NA ČSFD ZDE.

Autor: Pavel Zuna
Střih: Vladimír Šimek 
Dramaturg: Pavel Zuna
Produkce: Lucie Dřízhalová
Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.