04. 05. 1979

Den, kdy se Margaret Thatcherová stala premiérkou

Ztělesnění pravicových ideálů – to byla tzv. Železná lady, která se chopila žezla 4. května 1979. Její politikou bylo snižování role státu: prodej státního majetku a státních podniků (po druhé světové válce hojně znárodňovaných labouristy), snižování daní a zároveň snižování sociálních příspěvků, zavírání nerentabilních provozů. Kosa padla na kámen v roce 1984, když se premiérka rozhodla uzavřít 20 uhelných dolů, ve kterých pracovalo 20 000 lidí. Začala celonárodní stávka horníků, kterou sledoval celý svět. Trvala skoro rok. Stávkující byli podporování levicovými aktivisty z Evropy, včetně komunistického bloku (stávkující třeba jezdili na rekreaci i do Československa). Ale protože Thatcherová byla neústupná, stávkující takříkajíc vyhladověla a ti se zvětšiny vrátili do práce. Sice vyhrála, ale i odtud pramenila její výrazná neobliba.

Autor: Martin Krušina, střih: Jirka Novák

V reportáži byly použity materiály fotobanky ISIFA.

Nejnovější videa na MALL.TV

Sledujte MALL.TV na všech zařízeních

Životy slavných a další oblíbené pořady MALL.TV, můžete sledovat pohodlně v mobilu, ve své Smart TV nebo na XBOXU! Stačí si jen vybrat.

App Store Google Play

MALL.TV lze sledovat na všech těchto platformách a zařízeních:

Apple TV PC Tablet Mobil Internet XBOX Smart TV
mobilní aplikace

Životy slavných je neziskový projekt, který využívá volné dostupnosti společné práce autorů a uspořádává výsledky jejich úsilí na jednom místě tak, aby nejlépe posloužilo svému úmyslu - výuce v českých školách a bylo k dispozici učitelům a učitelkám bez zbytečných bariér.